Ballina BOTA Dita e tretë pa të infektuar në Wuhan, dhe sa duhet për...

Dita e tretë pa të infektuar në Wuhan, dhe sa duhet për t’u rikthyer jeta?

SHPËRNDAJE

Në vend-origjinën koronavirusit, qytetin kinez Wuhan, nuk u konfirmuan asnjë rast të ri të infeksionit për të tretën ditë radhazi.

Kina raportoi 41 raste të reja të shtunën, të gjitha nga jashtë, si dhe shtatë vdekje të tjera, gjashtë prej të cilave janë në Wuhan.

Në Kinë, tani ka gjithsej 81,008 raste të testuara pozitive dhe janë raportuar 3,255 vdekje.

Gjithsej 71,740 njerëz u shëruan dhe u lanë spitalin.

Duhen dhe 14 ditë pa raste të reja infektimi në Wuhan për të hequr kufizimet e lëvizjes.

Njerëzit tani janë më të lirë për të qarkulluar në provincën Hubei, megjithëse kufijtë janë ende të mbyllur.

Pekini dhe qytetet e tjera po i rikthehen jetës ekonomike, por distanca sociale dhe karantina për të gjithë ata që vijnë janë masa që mbesin në vend.