Ballina RAJONI Terrori në Vjenë: kush janë dy turqit e shpallur “heronj” dhe pse...

Terrori në Vjenë: kush janë dy turqit e shpallur “heronj” dhe pse (Video)

SHPËRNDAJE

Publiku përshëndeti “guximin heroik” të dy luftëtarëve turq MMA që jetonin në Vjenë pasi ata erdhën në ndihmë të një gruaje dhe një oficeri policie në mes të një sulmi të cilësuar si “terrorist”, mbrëmë në kryeqytetin austriak.
Dyshja, të quajtur Mikail Ozen dhe Recep Gultekin, u shfaqën shkurtimisht në videot e marra gjatë të shtënave të së hënës mbrëma, në të cilën Ozen dëgjohet duke bërtitur “Largohuni!” në turqisht sepse të dy kërkuan strehë pas ndërtesës – e cila duket të jetë hyrja në metro, raporton Russia Today.

Përveç asaj që mund të shihet në video, dy persona (turqit) mendohet se u hodhën për të ndihmuar gruan dhe policin e dëmtuar në zonë.

Gruaja e moshuar u drejtua për në vendin e ngjarjes, duke ecur. “Kur pamë gruan, u ndalëm dhe zbritëm poshtë. Ne gjithashtu e çuam atë grua në një vend të sigurt”, i tha Ozen shtëpisë së lajmeve turke Hurriyet.
Ai shtoi: “Kjo ishte kur arritëm në stacionin e metrosë.”

Vetë Gultekin u plagos.

Në një moment gjatë incidentit, sulmuesit e armatosur ishin vetëm rreth pesë deri në gjashtë metra larg, tha Ozen, i cili vjen nga qyteti turk i Sarikaya-s por tani është një shtetas austriak. Ai tha se të dy shkuan në stacionin e policisë “menjëherë më pas” dhe u treguan atyre çfarë kishin parë në lidhje me sulmuesin.

Në rrjetet sociale, të dy ata u përshëndetën si “heronj të Vjenës” sepse rrezikuan duke ndihmuar të tjerët, sipas Russia Today.

Megjithëse u spekulua më herët gjatë natës që të paktën një nga personat e armatosur u dëgjua të fliste turqisht gjatë të shtënave, kjo mund të buronte nga konfuzioni për videon me Ozen.