Ballina SHËNDETI Uiski ju ndihmon t’i largoni simptomat e gripit

Uiski ju ndihmon t’i largoni simptomat e gripit

SHPËRNDAJE

Gripat e zakonshëm janë të pakënaqshëm dhe shpeshherë shpijnë në simptoma të mërzitshme të cilat ju pengojnë në aktivitetet e jetës së përditshme.
Simptomat e gripit zakonisht shfaqen një deri në tri ditë pasi t’i jeni ekspozuar virusit që e shkakton atë.
Shenjat dhe simptomat, të cilat dallojnë nga personi në person, përfshijnë:
– Rrjedhje të hundës
– Skuqje fyti
– Koll
– Dhimbje të lehta të trupit dhe të kokës
– Teshtima
– Ethe, etj.
Ndonëse jemi mësuar që gripat e tillë t’i trajtojmë me ilaçe farmaceutike apo edhe me mjekësi alternative, tani shkencëtarët thonë se mund të përfitoni nëse konsumoni pak uiski.
Më saktë, ju mund ta largoni gripin duke bërë një kombinim të lëngut të limonit, mjaltës, uiskit dhe ujit të nxehtë.
Megjithatë, duhet ta keni parasysh faktin se sasitë e tepërta të alkoolit nuk ju bëjnë të ndiheni më mirë, pasi që alkooli funksionon si diuretik dhe e lë trupin të dehidratuar – diçka që patjetër duhet shmangur!
Më poshtë e keni videon ku mund të shihni se si përgatitet kjo recetë me uiski