Ballina SHËNDETI Ndikimi shërues i mjaltit dhe kanellës

Ndikimi shërues i mjaltit dhe kanellës

SHPËRNDAJE

Mjalti dhe kanella janë ndër ushqimet më të fuqishme dhe më të larmishme në natyrë, dhe kombinimi i tyre është një ilaç i jashtëzakonshëm për probleme të ndryshme shëndetësore.

Së bashku, kanella dhe mjalti kanë veti të forta antioksiduese, antimikrobike dhe antibakteriale, të cilat ndihmojnë në trajtimin e ftohjeve dhe gripit.

Për të ndihmuar në zbutjen e simptomave të të ftohtit, përgatitni çaj me mjaltë dhe kanellë dhe pini atë gjatë ditës. Ky kombinim parandalon dhe trajton diabetin, dhe konsumi i moderuar i mjaltit nuk çon në një rritje dramatike të papritur të niveleve të sheqerit në gjak.

Pacientët me artrit mund të përfitojnë nëse marrin një gotë me ujë të ngrohtë me dy lugë mjaltë dhe një lugë të vogël pluhur kanelle. Kur merret çdo ditë, edhe artriti kronik mund të shërohet.

Mjalti forcon sistemin imunitar dhe zbut simptomat e alergjive. Gjithashtu, shkaqet kryesore të alergjive homeopatie janë merimangat, por produktet e përdorura për shkatërrimin e tyre shpesh janë shumë të rrezikshme dhe të mbushura me kimikate, duke shkaktuar astmën, pezmatimin e lëkurës, rinitit dhe probleme të tjera, por kanella është armë e fuqishme kundër tyre.