Ballina BOTA Refugjatët që kanë hyrë nga Turqia në Greqi, forcat kufitare i rrahën...

Refugjatët që kanë hyrë nga Turqia në Greqi, forcat kufitare i rrahën dhe i zhveshën duke i detyruar të qëndrojnë në temperatura në ulëta

SHPËRNDAJE

Forcat kufitare greke, janë akuzuar nga refugjatët që kanë hyrë nga Turqia në Greqi, se i kanë rrahur dhe zhveshur, ndërsa i detyruan të qëndrojnë të zhveshur në temperatura të ulëta, në një zonë të pabanuar.

Mediumi shtetëror turk TRT, ka shpërndarë pamjet ku shihen refugjatet vetëm në brekë, derisa disa prej tyre kanë edhe shenja të vrazhda dhune në trup.

Disa prej tyre, pretendojnë se janë sulmuar me mjete ushtarake, por nuk kanë saktësuar se në çfarë forme apo cilat janë mjete me të cilat u sulmuan.

Rojat kufitare greke, deri më tani kanë përdorur gaz lotsjellës, granata të vogla që shpërthejnë si fishekzjarrë dhe makina me vrushkuj uji, që t’i shpërndajnë refugjatët, ndërsa thonë se prej këtyre mjeteve nuk ka pasur ndonjë të lënduar rëndë.

Në anën tjetër, refugjatët e kanë fajësuar presidentin turk Regjep Tajip Erdogan, se me hapjen e kufijve iu ka dhënë shpresë të rrejshme, se do të arrijnë në Evropë, ndërsa kërkuan që t’ju gjendet një zgjidhje.