Ballina Aktuale Gjithçka mbyllet deri të hënën, përveç dyqaneve ushiqomore, barnatoreve dhe pompave të...

Gjithçka mbyllet deri të hënën, përveç dyqaneve ushiqomore, barnatoreve dhe pompave të benzinës

SHPËRNDAJE

Nga sonte deri të hënën gjithçka në Serbi do të mbyllet, me përjashtim të dyqaneve ushqimore, barnatoreve dhe pikave të karburantit, në mënyrë që të parandalohet përhapja e virusit korona, njoftoi Kryeministrja Ana Brnabić pas seancës së Shtabit të Krizave.

” Shtabi i Krizave ka marrë një vendim për të shtrënguar masat, nga sonte deri të hënën në Serbi regjimi i punës dhe i jetës do të jetë si fundjava e kaluar, kështu që nuk do të punoj asgjë përveç dyqaneve ushqimore, barnatoreve dhe pikave të karburantit,” u tha Brnabic gazetarëve.

Çerdhet do të punojnë, kurse nxënësit e shkollave fillore sipas gjitha gjasave nga e hëna do të kalojn në online

Kryeministrja Ana Brnabić deklaroi sot pas mbledhjes së Shtabit të Krizave se çerdhet vazhdojnë të punojnë, ndërsa nxënësit e shkollave fillore nga klasa e parë në të katërt nga e hëna ndoshta do të kalojnë në mësim online, të paktën për një javë.

“Ne nuk mund të mbyllim kopshtet, kështu që ata vazhdojnë të punojnë, por nevojitet kujdes dhe respekt maksimal për masat. Nëse ka edukatorë që nuk janë vaksinuar ende, unë i nxis ata të na kontaktojnë për ta përfunduar atë sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Brnabic .