Ballina LAJMET E FUNDIT Nuk hiqet taksa 100 % edhe pas përfundimit të takimit me amerikanët

Nuk hiqet taksa 100 % edhe pas përfundimit të takimit me amerikanët

SHPËRNDAJE

Presidenti Hashim Thaçi e ka përfunduar takimin me delegacionin amerikan, pak minuta pasi nga aty u larguar kryeministri Ramush Haradinaj.

Ka përfunduar takimi me njerëzit nga administrata e Trumpit, pak minuta pasi kryeministri e ka lënë takimin.

Express ka mësuar se Haradinaj ka refuzuar të hiqet taksa ndaj produkteve serbe edhe pas këtij takimi.

Ndërkohë, vizita e këtij delegacioni vie pikërisht në momentin kur është intensifikuar presioni i SHBA-ve për pezullimin e taksës së vendosur ndaj produkteve serbe. Rreth tarifës në fjalë presidenti dhe kryeministri kanë qëndrime krejtësisht të kundërta. Përderisa Haradinaj po insiston që taksa të mbetet në fuqi, Thaçi po kërkon që taksa të pezullohet.