Ballina BOTA Parlamenti britanik kundërshton Brexitin pa marrëveshje

Parlamenti britanik kundërshton Brexitin pa marrëveshje

SHPËRNDAJE

Ligjvënësit britanikë kanë votuar kundër një Brexiti pa marrëveshje, mes frikës se mund të çojë në trazirat ekonomike dhe të ushqejë tensionet e gjata në Irlandën e Veriut. Parlamenti ka votuar me 312 vota në të mirë të daljes së Britanisë me marrëveshje në krahasim me 308 kundër.

Votimi i së mërkurës është rezultat i refuzimit të planit të kryeministres May për largim nga blloku evropian, për herë të dytë me radhë.
Britania ishte planifikuar të largohej nga BE-ja më 29 mars të këtij viti, mirëpo tani ekziston dilema nëse një gjë e tillë do të ndodhë në kohë, meqë nuk ka pajtueshmëri në Britani për lidhjen që do të ketë shteti i tyre në të ardhmen me BE-në.

Çështja kryesore e diskutimit mbetet kufiri irlanez dhe kufiri i ashpër që mund të vendoset aty për mallra pas 29 marsit.