Ballina RAJONI Stefanoviq: Emërimi i Grenell, dëshmi se SHBA kërkon rol kryesor në zgjidhjen...

Stefanoviq: Emërimi i Grenell, dëshmi se SHBA kërkon rol kryesor në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

SHPËRNDAJE

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Nebojsa Stefanoviq ka komentuar emërimin e Richard Grenell si i dërguar special i Donald Trump për bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinës.

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Nebojsa Stefanoviq ka deklaruar se emërimi i Richard Grenell si i dërguar special i Donald Trump për bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinës është dëshmi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës tani mundohen të luajnë rol më të madh në zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Stefanoviq ka thënë për “TV Pink” se pozicioni i Serbisë është shumë i rëndësishëm dhe shumë i qartë dhe se Prishtina duhet ta heq taksën që siç thotë ai është e kundërligjshme dhe paraqet shkelje të marrëveshjes së CEFTA-së, transmeton lajmi.net.

“Si të ulemi në tavolinën e bisedimeve me persona që nuk kanë dashur të përmbushin kushtet nga marrëveshja e Brukselit, me njerëz që kërcënojnë sigurinë e serbëve që jetojnë në veri të Kosovës,  hyjnë pa asnjë paralajmërim, i frikësojnë banorët”, u shpreh Stefanoviq.