Ballina BOTA Fillon lehtësimi i masave në disa shtete, Danimarka rihap edhe shkollat

Fillon lehtësimi i masave në disa shtete, Danimarka rihap edhe shkollat

SHPËRNDAJE

Disa vende europiane po nisin këtë javë lehtësimin e masave të ashpra të bllokimit kundër përhapjes së koronavirusit. Vendimet janë marrë pas shifrave që treguan rënie të ritmeve të përhapjes në vende problematike si Italia dhe Spanja, por edhe në vende të tjera të unionit si në Austri dhe Danimarkë.

Në Danimarkë, pas disa javësh mbyllje për urgjencën e koronavirusit, kopshtet dhe shkollat fillore do të rihapen.

Rreth 52 bashki, përfshirë Kopenhagën, do t’i rikthehen normalitetit duke dalë nga rregullat e karantinës.

Vendimi për hapjen e shkollave fillore u njoftua në një konferencë për shtyp nga kryeministrja Mette Frederiksen, i cili u konfirmua edhe nga Ministria e Shëndetësisë.

Këtë të hënë Spanja shënoi 517 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19, një shifër që vërteton sërish kurbën rënëse të ditëve të fundit, ashtu siç ndodh edhe me infektimet. E teksa duket se situata është nën kontroll, po nga kjo e hënë qeveria ka nisur lehtësimin e masave bllokuese.

Në punë u rikthyen punonjësit e ndërtimit, fabrikave dhe të tjerë që qëndruan në shtëpi gjatë këtyre javëve të vështira, pasi e kishin të pamundur t’a kryenin punën nga shtëpitë.

Masat e sigurisë kundër koronavirusit në këto vende janë megjithatë jashtëzakonisht strikte. Në metrotë dhe stacionet e autobusëve në Madrid, policët shpërndajnë maska për udhëtarët, që megjithatë janë shumë herë më të paktë se në ditët normale.

Lehtësimi i masave do të nisë të martën edhe në Itali, ku gradualisht do të rihapen fabrikat, mes të cilave ato ushqimore, bujqësia, peshkimi, zdrukthëtaria, nxjerrja e naftës, studiot ligjore, ato shkencore etj.