Ballina BOTA Më shumë se gjysma e të infektuarve në Gjermani janë shëruar

Më shumë se gjysma e të infektuarve në Gjermani janë shëruar

SHPËRNDAJE

Gjermania tani ka më shumë njerëz të shëruar nga koronavirusi sesa raste aktive, kanë thënë zyrtarët.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 2.537 raste pozitive, duke e rritur në 127.854 numrin total të të prekurve nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Kjo është shifra e katërt më e madhe e të infektuarve në Evropë, mirëpo mbi 50 për qind e tyre janë shëruar.

Në Spanjë 37 për qind e 166.831 personave të infektuar janë shëruar, në Itali 22 për qind e 156.363 të prekurve dhe në Francë 21 për qind e 133.670 personave të sëmurë.

Në Mbretërinë e Bashkuar 85.208 persona kanë rezultuar pozitivë, mirëpo vetëm 0,3 për qind janë shëruar.

Gjermania ka edhe shkallën më të ulët të mortalitetit, e cila i është atribuuar numrit të madh të testimeve, pasi në mesin e të infektuarve ka pacientë me simptoma të lehta.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe zyrtarë të lartë shtetërorë do të takohen të hënën për të diskutuar mundësitë e lirimit të masave të izolimit.