Ballina Aktuale Ambasadori amerikan në Beograd paralajmëron “ditë të mrekullueshme” për Kosovën e Serbinë

Ambasadori amerikan në Beograd paralajmëron “ditë të mrekullueshme” për Kosovën e Serbinë

SHPËRNDAJE

Anthony Godfrey, ambasadori amerikan në Serbi, ka paralajmëruar se e premtja do të jetë një “ditë e mrekullueshme për Kosovën dhe Serbinë”.

Në një postim në Twitter, teksa ka shpërndarë agjendën e presidentit amerikan Donald Trump që sot do të takohet me krerët e Kosovës dhe Serbisë, për të nënshkruar marrëveshjen për të cilën janë dakorduar të enjten.

“Ditë e mrekullueshme për Serbinë dhe Kosovën. Normalizimi ekonomik do të thotë punë për të rinjtë, investime të reja, e ekonomi më të qëndrueshme dhe të fortë. Njerëzit në Kosovë dhe Serbi e meritojnë një standard më të mirë jetese. Mirëpresim përpjekjet e liderëve të Serbisë dhe Kosovës në kërkim të paqes, pajtimit e normalizimit ekonomik”, ka shkruar Godfrey.

Marrëveshja mes Kosovës e Serbisë pritet të nënshkruhet rreth orës 17:00 sipas kohës sonë lokale. Ajo do të nënshkruhet në Shtëpinë e Bardhë, një ditë pas nisjes së diskutimeve me ndërmjetësues SHBA-në.

Pas takimit të së enjtes, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e cilësoi marrëveshjen hap të madh përpara drejt marrëveshjes finale, ndërsa presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, kishte thënë se në takim i ishte ofruar një pikë për ta njohur Kosovën, por kjo ka thënë se është refuzuar.