Ballina Aktuale 20 vjet nga dalja në skenë e UÇPMB-së (FOTO)

20 vjet nga dalja në skenë e UÇPMB-së (FOTO)

SHPËRNDAJE

Në fshatin Dobrosin të komunës së Bujanocit para 20 viteve doli në skenë Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB) e cila ishte në fushëbetejë me forcat ushtarake e policore të Serbisë.

Kjo paraqitje e pjesëtarëve të UÇPMB-së u bë gjatë varrimit të dy vëllezërve Saqipi të vrarë në Doborosin. 

Ish-pjesëtarët e UÇPMB-së u amnistuan nga kuvendi i Serbisë me dekret të veçantë, mirëpo disa nga ata u burgosën ndërsa të tjerët u arratisën në Kosovë dhe disa të tjetër në vendet evropiane, shkruan Titulli.com. 

Në muajin maj të vitit 2001 u nënshkrua marrëveshja e demilitarizimit apo siç njihet në opinion marrrëveshja e Konçuli për t’i hapurr rrugë prosperimit, zhvillimit dhe vancimit të pozitës shqiptare në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Ky përvjetor nga organizata OVL- e UÇPMB-së në Bujanoc është shënuar me vendosjen e kurorave lule në varrezat në fshatin Dobrosin, Tërnoc dhe akademi përkujtimore në shtëpinë e kulturës në Bujanoc./Titulli.com/