Ballina Aktuale Vuçiq për takimin në Uashington: Nuk kemi arritur asnjë marrëveshje

Vuçiq për takimin në Uashington: Nuk kemi arritur asnjë marrëveshje

SHPËRNDAJE

Presidenti i Serbisë, Aleksanar Vuçiq, duke folur për vizitën në Uashington, tha se lajmet që po qarkullojnë se marrëveshja Beograd-Prishtinë ishte arritur, janë të rreme.

“Nuk ekziston asnjë plan i madh apo marrëveshje zgjidhjen e çështjes së Kosovës”, tha sot në një konferencë shtypi, presidenti Aleksandar Vuçiq, duke përsëritur se kushti i tij për diskutime thelbësore për këtë çështje paraprakisht është heqja e taksës.

Siç raportojnë mediat serbe, pas kthimit të tij nga Uashingtoni, Vuçiq tha se ka pasur shumë të pavërteta këto ditë dhe se dëshiron t’u tregojë qytetarëve të vërtetën e plotë të asaj që po diskutohet, cilat janë temat në tryezë dhe çfarë po bën Serbia në lidhje me të.

“Ka pasur shumë lajme të pavërteta se janë arritur disa marrëveshje të mëdha, dhe se ka një plan. Po flitet për këtë, por asgjë prej tyre nuk ekziston” tha Vuçiq, përcjell Telegrafi.

Presidenti Vuçiq theksoi se nuk do të ketë asnjë bisedë thelbësore derisa të hiqet taksa ndaj mallrave serbe.

Ai gjithashtu shprehu kënaqësi për bisedimet në Uashington dhe theksoi se “ në SHBA më nuk janë të mbyllura dyert për politikën tonë”.

Vuçiq tha se do të shkojë për vizitë në Berlin brenda 10 ditëve të ardhshme, ku do të ketë një takim me kancelaren Angela Merkel dhe Kosova do të jetë një nga temat.