Ballina RAJONI LSDM dhe BDI afër marrëveshjes? Vijojnë negociatat për qeverinë e re në...

LSDM dhe BDI afër marrëveshjes? Vijojnë negociatat për qeverinë e re në Shkup, por Zaev dhe Ahmeti nuk japin detaje

SHPËRNDAJE

Partitë politike vazhdojnë të mbajnë sekret takimet dhe marrëveshjet rreth negociatave për formimin e shumicës parlamentare dhe Qeverisë në Maqedoninë e Veriut.

Edhe pse u njoftua se nga dje takimet do të jenë më intensive, asnjëra nga partitë nuk jep detaje. Lideri i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev pas takimit të hënën me kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti deklaroi se nuk ka përparim në negociata. Po si ai edhe Ahmeti nuk japin detaje se ku po fokusohen bisedimet.

Megjithatë jo zyrtarisht flitet se LSDM dhe BDI janë shumë afër marrëveshjes përfundimtare, pjesë e së cilës është edhe çështja e kryeministrit shqiptar. Burime të televizionit Alsat në Shkup, thonë se mes palëve për momentin flitet për kombinimin që kryeministri të jetë tre vitet e para për LSDM-në dhe një vit për BDI-në, ose anasjelltas, vitin e parë të jetë kryeministri shqiptar dhe pastaj tre vite kryeministër i LSDM-së.

Zaev tha se për momentin nuk mund ta komentojë këtë çështje, ndërkohë Ali Ahmeti ka ftuar të gjithë kryetarët e partive parlamentare shqiptare në Maqedoninë e Veriut që të ulen në bisedime.