Ballina SPORT Shaqiri kthehet në Allianz, gjithçka që duhet të dini përballjen Bayern –...

Shaqiri kthehet në Allianz, gjithçka që duhet të dini përballjen Bayern – Liverpool

SHPËRNDAJE

Dy ndeshjet e fundit të fazës së 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve do të zhvillohet sonte, kur edhe do të caktohen dy çerekfinalistët e fundit për këtë sezon.

Bayern Munich – Liverpool

Liverpooli ishte konsideruar favorit kur ishte hedhur shorti për këtë ndeshje, megjithatë ndeshja e parë përfundoi me rezultat 0:0. Tani, epërsia e të qenit vendas dhe forma e mirë gjatë kohës së fundit bën që Bayerni të ketë gjasa për ta zënë një vend në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Mirëpo, fituesi i kësaj ndeshjeje është mjaft i vështirë për t’u parashikuar. Këtë gjë e ka pohuar edhe Xherdan Shaqiri i Liverpoolit, i cili e ka vlerësuar kthimin e tij në Allianz Arena si ndeshjen më të vështirë të Ligës së Kampionëve. 27-vjeçari kishte qenë më parë pjesë e skuadrës së Bayernit.

Ndeshja e parë mes dy skuadrave: Liverpool 0:0 Bayern Munich

Bayern München: Neuer; Rafinha, Sule, Hummels, Alaba; Thiago, Martínez, James Rodríguez; Gnabry, Lewandowski, Ribéry
Jashtë: Kimmich (i suspenduar), Müller (i suspenduar), Robben (i lënduar), Tolisso (i lënduar) 
Në dyshim: Coman (i lënduar)
Ndeshja e fundit: Bayern 6-0 Wolfsburg (09/03)
Forma: FFFBFFFHFF

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson; Wijnaldum, Fabinho, Henderson; Salah, Firmino, Mané
Jashtë: Keïta (nuk dihet), Oxlade-Chamberlain (i lënduar), Gomez (i lënduar)
Në dyshim: Alexander-Arnold (i lënduar), Lovren (i lënduar), Milner (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Robertson
Ndeshja e fundit: Liverpool 4-2 Burnley (10/03)
Forma: FBFBBFBBFF